Posted in: Články

Ži a nechaj žiť.

Milé dámy a páni.
Týmto článkom reagujem na opakované otázky a útoky na moju osobu.

( Oslovujem len  dámy ale moje odpovede rovnako platia aj pre pánov.)

Ľudia čo ma oslovia , sa v podstate sa delíte na skupiny :
A) NEVERIACE na veštenie , pre nich je veštenie hriechom ( odvolávajúc sa na náboženstvo-Boha ap)
B) neveriace v NIČ na základe osobnej skúsenosti ( stretnutie s podvodníčkou , šarlatánom ap )
C) tie čo VERIA že niečo z toho je pravda ( presvedčili sa vlastnou skúsenosťou )
D) VERIACE na základe toho že robia s kartami a pracujú v tejto oblasti

Ja by som si ešte dovolil daľšie delenie :

1) tie čo odsudzujú ak sa im za tieto služby platí
2) podla veku prispievateliek.

Pretože som skôr narodený dovolím si začať od veku prispievateľok:
– čím mladšia , tým menej skúsená a netolerantnejšia až by som povedala RADIKÁLNEJŠIA – zameraná proti vešteniu, proti odmeňovaniu za veštenie a obhajujúc tézu hriechu , podporenú náboženstvom .
Týmto a podobným ľudom hovorím tri veci :

a) náboženstvo ( aj Katolícke ) robilo veštby ( katolícke cca do 8 stor. )ako súčasť náboženstva ( prečo asi zrazu to bolo čarodejníctvo ?) Mne z tohto faktu vyplýva ,že mnoho ľudí nepozná skutočné fakty a dejiny ani svojho vierovyznania.
Dovoľuje si prehlasovať svoj názor za jedinú správnu normu .

b) mladosť – pochabosť : je pravda že aj my sme v mladšom veku boli viac radikálnejší ako teraz., rozčuľovali nás veci ktoré sú dnes len na pousmiatie. Súdili sme tam, kde sme nemali právo ani sa vyjadriť .. ap. No jednu vec sme mali , a tá mi u dnešných mladých chýba : mali sme ZDRAVÝ ROZUM a dokázali sme počúvať , vecne , rozumovo diskutovať- oponovať a dokázali sme tolerovať názory, postoje , vieru druhých – bez urážok , bez nenávisti , jedu …

c) Odmeňovanie za veštby , cena : mnohé tvrdíte že veštice nemajú čo pýtať, žiadať peniaze za svoj výklad . Ved to majú dar od Boha , z hora ap.. Je to proste DAR a preto ho musia dávať – používať zadarmo.
K týmto a podobným názorom , dve pripomienky :
1) dar je aj hudba , dar je aj dobre vedieť vykonávať svoje povolanie ( učiteľ učiť, doktor liečiť, letec pilotovať lietadlo .. ) a títo ľudia majú nárok na odmenu PENIAZE za svoj Dar , vedomosti a čas čo obetujú pre druhých ? Prečo nie veštica ?
2)Zákon rovnováhy – ( vo fyzike je to zákon – platný v celom vesmíre ) Ak niekto Vám dá niečo – výrobok , svoj čas , svoje vedomosti ( murár vymuruje stenu , prekladateľ preloží text .. ) je normálne mu zaplatiť – vyrovnať sa s ním formou peňazí alebo protislužby čo bude vyhovovať obom. Ak sa tak nestane nastáva nerovnováha . Tak prečo nie rovnaký meter pre všetkých ?

Ja Vás, tých čo nesúhlasia s mojimi názormi neodsudzujem , len Vás žiadam aby ste sa zamysleli , či hento starý bosorák ( to ako ja ) nemá v niečom kúsok pravdy.
Sám Vám dobre rozumiem , pretože som to sám prežil, od odsudzovania , neveril som tomu , bojoval som proti … No život ma tvrdo poučil, že nie všetko je tak ako ja by som chcel .
Rád spomínam na Tých ľudí čo ma posunuli ďalej ako pani Hanka a Mária z Čadce, pani Jarka z Turzovky, pani Maria z Rajca a nesmiem zabudnúť na Moniku z Nových Zámkov a Máriu z Banskej Bystrice.
Dokonca môžem prehlásiť, že vďaka kartám , vešteniu , vešticiam som dospel a stal som sa iným , a dovolím si podla slov mojich detí lepším človekom.

Dámy právo na názor máme všetci ale nezabúdajme, že moja sloboda, môj osobný priestor končí tam kde začína sloboda , osobný priestor druhého človeka Nádherne to vyjadruje heslo :

ŽI a nechaj ŽIŤ .

Back to Top